Marcin Kowalik

Dr hab. Marcin Kowalik
ur. 1981, Artysta malarz, absolwent malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego.
Adiunkt doktor habilitowany na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni.
Uczestniczył w ponad 50 wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Hamburgu, Lipsku, Düsseldorfie, Berlinie, Dublinie, Knoxville, Warszawie i Krakowie). Prace Marcina Kowalika można oglądać się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa, laureat Nagrody Województwa Małopolskiego „ARS quaerendi”.
Prezes Fundacji Obraz w pigułce, akcji społecznej w której dorośli tworzą obrazy dla szpitali dziecięcych na podstawie prac małych pacjentów.

.„4” 40x70cm, akryl, płótno, 2018

Najnowsze prace Marcina Kowalika to obiekty malarskie o nieregularnych, często nietypowych kształtach. Przez zastosowanie takiej formy artysta stara się przybliżyć widzowi/odbiorcy dzieła element malarski.

W swojej ponad 20 letniej intensywnej pracy malarskiej Kowalik, w malarski sposób, analizuje procesy malarskie; zarówno procesy związane z tworzeniem jak i odbiorem dzieła. 

Działanie obrazu (płaskiego) w trójwymiarowej przestrzeni pomieszczenia naznaczone jest bardzo ważnym momentem przejścia widza z naturalnego postrzegania otaczającej go przestrzeni w przestrzeń malarską. Granicą dzielącą te dwie przestrzenie jest „Rama”. 

Przez ostatnie lata twórczości artysta zespalał elementy malarskie, zawarte w obrazie z tłem oraz krawędziami obrazu. Kolejnym krokiem, który ma pomóc widzowi łatwiej wejść w malarską przestrzeń jest próba pozbycia się ramy i obrazu jako obiektu malarskiego w standardowym prostokątnym rozumieniu na rzecz wyekstrahowania samego elementu – esencji obrazu. Powstałe w ten sposób minimalistyczne iluzyjno-matematyczne obiekty wtłaczają widza bezpośrednio w malarski proces myślowy malarza.