Jest takie miejsce…

Zamość, miasto idealne, perła renesansu, wybudowane przez Jana Zamoyskiego, zaprojektowane przez Bernardo Morando, sercem Zamościa jest rynek a na nim króluje Ratusz… ale na Starym Mieście jest też takie miejsce, które warto odwiedzić… Galeria. Miejsce żywe, łączące wiele form działalności artystycznej, ale i pomagające zrozumieć sztukę. Obecna w galerii twórczość jest znakomita warsztatowo, wpływa na emocje, pobudza wrażliwość, daje radość.

Galeria mieści się przy ulicy Stanisława Staszica 13 w Zamościu. Powstała całkiem niedawno, bo otwarcie było 13-tego października 2018 roku. Już od samego początku aktywne działania właścicieli można było zaobserwować w kalendarzu wydarzeń, a jedną ze znaczących dat w kalendarzu był 11 listopada, kiedy to artyści (ich prace są obecne w galerii) recytowali wiersze o charakterze niepodległościowym, a młodzież z III LO śpiewała patriotyczne piosenki pod opieką Pani Renaty Choroś. Wybór utworów, ich treść, no i cała otoczka, wystrój Galerii Staszica 13, żołnierze w strojach z epoki, obraz z biało-czerwonymi kwiatami, jedno z bardziej wzruszających wydarzeń na jakim byłem ostatnimi czasy.

To nowe miejsce na mapie kultury, sztuka połączona z wystrojem przytulnym i miłym dla oka wyróżnia Galerię Staszica 13 spośród innych tego typu miejsc. Obcowanie ze sztuką  w takim właśnie miejscu nabiera innego wymiaru. Można tam zobaczyć i kupić także drobiazgi typu kolekcjonerskie strugaczki, przez wyselekcjonowane wiekowe meble, odnowione lub dobrze zachowane fotele, porcelanę porozkładaną na stołach, aż po sam sufit, na którym podwieszone są kryształowe żyrandole. Na sam sufit też warto poświęcić chwilę uwagi, gdyż drewniane belki dodają klimatu wnętrzu, a sosręb przez całą długość galerii robi ogromne wrażenie. Gospodarze Małgosia i Jacek tworzą zgrany zespół i swoimi osobowościami dodają uroku temu miejscu. Częstują pyszną kawą i z ogromnym przejęciem w głosach opowiadają o obecnych na ścianach pracach wykonanych, warto dodać, przez lokalnych artystów.

Galeria Staszica 13 to miejsce gdzie można złapać oddech, to swego rodzaju azyl od otaczającego nas świata pełnego tanich, masowo wykonanych przedmiotów.

Małgosia Kulczyńska i Jacek Kardasz zapowiadają aktywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych miasta Zamość, zdradzają, że mają już prawie pełny kalendarz wydarzeń na 2019 rok, warto śledzić co będzie się działo chociażby na profilu facebookowym galerii lub na stronie www.galeria-zamojska.pl.

Warto tworzyć takie miejsca, warto odwiedzać i do tego Państwa namawiam, ja na pewno przy najbliższej okazji zajrzę tam jeszcze raz, więc do zobaczenia w Galerii Staszica 13.

MJ